Prvi del – od začetkov do nastopa cesarja Dioklecijana. Izšla je dolgo pričakovana knjiga, univerzitetni učbenik in pregledna znanstvena monografija. 33. zvezek Zbirke Zgodovinskega časopisa s prilogami obsega 528 strani večjega formata. Kupite ga lahko na sedežu Zveze zgodovinskih društev Slovenije na oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani, Aškerčeva 2/I. Knjigotrška cena (z DDV) je 48 evrov, cena za člane zgodovinskih društev 36 evrov in cena za študente 29 evrov. Študentje – naročniki revij Zgodovinski časopis, Kronika, Časopis za zgodovino in narodopisje, Studia historica Sloveniae ali Zgodovina za vse lahko knjigo kupijo za vsega 24 evrov.Knjigo lahko naročite tudi po e-pošti na info@zgodovinskicasopis.si. Prispevek za poštne stroške v RS znaša 4 evre (vključno z DDV), za tujino pa 10 evrov. Vplačila za knjigo lahko opravite tudi skupaj z letošnjo naročnino za Zgodovinski časopis (primerjaj cene v ZČ 1 – 2/2007), in sicer na transakcijski račun Zveze zgodovinskih društev Slovenije SI560220100012083935.
Bratožev pregled rimske zgodovine je prvi obširnejši poskus predstavitve obče zgodovine Rima v slovenskem jeziku (prvi del obravnava tisočletno obdobje od začetkov Rima do nastopa cesarja Dioklecijana 284 po Kr., drugi del pa bo zajemal okrog tristoletno obdobje pozne antike). Za razliko od starejših tujih pregledov podobnega obsega v večji meri upošteva cesarsko dobo, kar ustreza povečanemu zanimanju za ta čas v modernih raziskavah. Nekoliko podrobneje je predstavljen današnji slovenski prostor s sosednjimi območji. Poleg politične zgodovine pregled upošteva, zlasti za cesarsko dobo, razvoj družbe, v manjši meri tudi gospodarstvo, upravo, versko življenje in kulturo. Za obravnavana obdobja in teme vključuje predstavitev temeljnih virov, razvoja raziskav in znanstvene bibliografije, ki je v znatni meri prilagojena slovenskemu raziskovalnemu prostoru. V obsežnem izboru so upoštevana dela slovenske znanosti, ki je na področju raziskav izbranih področij rimske antike dosegla pomembne rezultate.
Rajko Bratož (r. 1952) je profesor za zgodovino starega veka na Univerzi v Ljubljani in redni član SAZU. Posveča se zlasti raziskavam zgodovine pozne antike s posebnim ozirom na zgodovino zgodnjega krščanstva na območju severovzhodne Italije, vzhodnih Alp, srednjega Podonavja in zahodnega Balkana. V tem okviru je mdr. proučeval začetke krščanstva v Ogleju in na njegovem vplivnem območju, Dioklecijanovo preganjanje kristjanov, obdobje cesarja Teodozija, razvoj cerkvene organizacije, oglejsko shizmo in vprašanje preživetja antičnih struktur v zgodnjem srednjem veku. Njegova bibliografija obsega 10 knjig in večje število razprav in člankov, od tega okrog petdeset v inozemstvu. V Zbirki Zgodovinskega časopisa je objavil krajši razpravi o vplivu oglejske cerkve na vzhodnoalpski in predalpski prostor (1990) in o bitki pri Frigidu (1994) ter univerzitetni učbenik grške zgodovine (1997, dopolnjena izdaja 2003).